Męskie wody toaletowe - jak wybrać idealny zapach

Męskie wody toaletowe - jak wybrać idealny zapach

Męskie wody toaletowe są jednym z ważniejszych dodatków na jakie może pozwolić sobie mężczyzna. Węch to jeden ze zmysłów, który wpływa na to, jak postrzegamy daną osobę. Wybór odpowiednich męskich perfum nie należy do łatwych, ponieważ na rynku znajduje się wiele zapachów, które różnią się od siebie diametralnie. Jednak jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę wybierając męskie wody toaletowe. Nuty zapachowe, charakter mężczyzny czy pora roku to najważniejsze kryteria jakie powinno wziąć się pod uwagę wybierając perfumy dla siebie bądź na podarunek dla bliskiej nam osoby.

Nuty zapachowe

Warto na wstępie zaznaczyć, iż dobre jakościowo perfumy powinny być zakupione w perfumerii. Woda toaletowa męska z tego sklepu będzie z pewnością odpowiedniej jakości, a jej zapach oryginalny i przyciągający. Perfumy dobrej jakości są trwałe i niebanalne. Ich zapachy przechodzą parogodzinną ścieżkę rozwoju by na każdym z jej etapów ich zapach był coraz bardziej intrygujący.

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze męskich wód toaletowych są nuty zapachowe. Wszystkie perfumy - męskie oraz damskie - posiadają trzy główne kategorie nut zapachowych. Pierwsza z nich to nuta bazy, która stanowi dominujące tło zapachu. Nuta serca utrzymuje się na skórze najdłużej zaś nuta głowy jest najczęściej najbardziej oryginalna jednocześnie najmniej wyczuwalna i mało trwała. W wyniku odpowiedniego połączenia tych trzech nut powstają różne warianty zapachowe. Najczęściej spotykanymi są:

  • perfumy cytrusowe - lekkie, idealne na co dzień;

  • perfumy kwiatowe - delikatne i subtelne;

  • perfumy szyprowe - ciężkie, niezwykle trwałe;

  • perfumy owocowe - świeże, dodające energii;

  • perfumy drzewne - ciężkie, bardzo trwałe, najczęstsze nuty to: cedr, dąb, drzewo sandałowe.

Charakter

Męskie wody toaletowe powinny być idealnie dobrane do charakteru mężczyzny. Powinny one podkreślać indywidualizm oraz unikatowość wnętrza każdego człowieka. Wiek, usposobienie oraz kariera zawodowa mają duży wpływ na wybór odpowiedniego zapachu. I tak mężczyzna stonowany, pewny siebie, lubiący wyzwania postawi na cięższe perfumy z nutą piżma bądź drzewa sandałowego. Cytrusowe, owocowe bądź kwiatowe wody idealnie współgrają z młodszymi Panami, pełnymi energii oraz optymizmu.

Pora roku

Pora roku jest również istotnym kryterium przy wyborze odpowiednich perfum. Niektóre z wariantów lepiej sprawdzą się w letnio-wiosennym czasie inne zaś idealnie współgrają z zimą oraz jesienią. W letnie upalne dni lepiej postawić na lżejsze perfumy. Ich świeżość i orzeźwienie idealnie wpłyną na samopoczucie osoby noszącej oraz wszystkich wokół. Zima i jesień sprzyja zapachom korzennym i orientalnym. Warto w ten czas zdecydować się na perfumy trwałe, ciężkie. Idealnie sprawdzą się w tym czasie perfumy cedrowe, drzewne oraz szyprowe.

Warto pamiętać, iż dobór odpowiednich perfum męskich nie jest łatwym zadaniem. Przed jego dokonaniem, warto zapoznać się dokładnie z nutami zapachowymi danego flakoniku. Może pomóc nam w tym pracownik perfumerii oraz literatura związana z perfumami. Dobrze dobrane męskie perfumy muszą podkreślać osobowość i charakter mężczyzny. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę również na wiek, wykonywany zawód oraz porę roku. Nie ma perfum uniwersalnych. Nie warto również kierować się modą czy popularnością danego zapachu, jednak zawsze należy stawiać na odpowiednią jakość. Perfumy nieoryginalne są tańsze, jednak zazwyczaj mniej trwałe, a ich nuty zapachowe początkowo są przyzwoite, jednakże po jakimś czasie stają się banalne i męczące. Często źle dobrane perfumy wywołują złe samopoczucie, w tym bóle głowy.